2012.12.08 – Spotkanie z autorką Polsko-norweskich pejzaży kulturalnych

Spotkanie z autorką Polsko-norweskich pejzaży kulturalnych (Oslo 08.12.2012)

8 grudnia 2012 o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie z autorką książki Sercem w dwóch krajach. Polsko-norweskie pejzaże kulturalne Janiną Januszewską-Skreiberg. Na spotkaniu była możliwość zakupu książki.

Prof. Sokół tak mówi o autorce: ona „Nie dzieli swojego serca między dwa kraje. Jest tak, jak sama o sobie napisała w tytule: ma serce zarazem w dwóch krajach”.

Janina Januszewska-Skreiberg jest polską korespondentką i animatorką kultury. Urodzona w Warszawie, mieszkająca w Oslo.

Od prawie 40 lat publikuje artykuły poświęcone polskiej i norweskiej kulturze, ze szczegolnym uwzględnieniem wzajemnych wpływów i powiązań między obu krajami.

prez12_1

prez12_2

prez12_3

prez12_4

Jej publikacje ukazują się w polskiej i norweskiej prasie, m.in. w miesięczniku Odra, The Voice of Warsow oraz Przekroju, tudzież w tutejszej prasie polonijnej. Pisze również dla polonijnych mediów w Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii i USA, w których regularnie informuje czytelników o bieżących polsko-norweskich wydarzeniach kulturalnych.

prez12_5

Mimo wielu lat spędzonych w Norwegii ciągle bardzo mocno związana z krajem ojczystym, w szczególności z jego historią, kulturą i literaturą.

Ks. Jan Twardowski zadedykował jej jeden z wierszy, w którym napisał:
Siostro Janino Kochana z Oslo
Jakie Ciebie licho tak daleko zaniosło…?
Jedno serce norweskie ma Ciebie stale
Drugie polskie, wzdycha do Ciebie w Warszawie.

(Ks. Jan Twardowski brat porzucony, Warszawa 15.11.1991)

prez12_6

prez12_7
Pani Małgorzata Chaładaj-Armata czyta fragment książki.

prez12_8

Nazywana jest ambasadorem kultury polskiej w Norwegii jak również kultury norweskiej w Polsce.

Za swoją działalność otrzymała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i odznakę Zasłużony dla kultury – Gloria Artis.

prez12_9

Swoją wieloletnią pracę zwieńczyła książką Med hjertet i to land której polskie wydanie – Sercem w dwóch krajach ukazało się nakładem wydawnictwa Fundacji Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych.

W samym tytule autorka podkreśla, że oba kraje są dla niej równie bliskie, a najlepszym tego dowodem jest jej kulturalno-społeczna działalność.

Sięgając po książkę czytelnik dowie się między innymi o norweskim pianiście Thomasie Tellefsenie, który był uczniem Fryderyka Chopina. O tym, że Morten Krogvold, wybitny norweski fotografik, wykonał portrety kompozytorów Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz filozofa Jeremiego Wasiutyńskiego. Znajdzie też informację o muzyce skomponowanej do wierszy noblistki Wisławy Szyborskiej przez światowej sławy norweskiego saksofonistę Jana Garbarka, a także o piosence Krigeren Grom – muzycznym hołdzie złożonym marynarzom zatopionego przez hitlerowców polskiego kontrtorpedowca ORP Grom przez zespół Grom Plass z Narwiku. Opowiada ponadto o licznych spotkaniach, wśród których szczególnie ważnym dla niej przeżyciem była wizyta Jana Pawła II w Oslo w 1989 roku.

Jako wielka miłośniczka gór i sportów zimowych nie mogła zapomnieć o polskich alpinistach zdobywających norweskie szczyty – Wnadzie Rutkiewicz i Tadeuszu Piotrowskim.

prez12_10

prez12_11

prez12_12

Ogromnym walorem książki jest gawędziarski styl, liczne i interesujące dygresje, wyraźnie zaznaczany ton osobisty w prezentowanych opiniach, ocenach, przeżyciach i relacjach autorki z wybitnymi twórcami polskimi i norweskimi.

Książka jest żywym dowodem słuszności powiedzenia, że aby rozpalać zainteresowania innych, samemu trzeba płonąć.

prez12_13

Był również czas na pogawędke ks. Janusza Zakrzewskiego z autorką.

prez12_14