2016.11.26 – Oslo – Warsztaty graficzne “To co kocham w mojej Polsce”

Warsztaty graficzne “To co kocham w mojej Polsce” (Oslo 26.11.2016)

Uczniowie klas 5 – 10 uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez polską artystkę Justynę Bułat. Uczestnicy pracowali techniką linorytu. Linoryt to technika graficzna, w której rysunek żłobi się za pomocą dłutek w miękkim linoleum. Wyżłobiony rysunek odbija się następnie przy pomocy starodawnej prasy graficznej.

Warsztaty były w pełni finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Organizatorzy zapewnili wszystkie materiały, poczekalnię dla rodziców.
Uczniowie jako źródło inspiracji przynieśli na warsztaty zdjęcia rodowych okolic w Polsce, wyjątkowych postaci, zdjęcia zabytków i motywów ludowych.

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Warsztaty

Kilka słów o prowadzącej warsztaty:

Justyna Bułat urodziła się 22.12 1988 we Wrocławiu. Jest polską artystką mieszkającą w Oslo. Ukończyła studia na dwóch wydziałach wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Pierwszy dyplom uzyskała w 2013 na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, na wydziale Malarstwa i Rzeźby za projekt wykonany w Pracowni Grafiki Warsztatowej “Story of one place”. Wystawa dyplomowa odbyła się w BWA Awangarda we Wrocławiu (lipiec 2013). Drugi dyplom uzyskała w 2015 na kierunku Architektury Wnętrz, za projekt wykonany w Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz Multimedialnych: “Ośrodek Poznawczy Historii i Kultury Wrocławia” (w kontekście Wrocław ESK 2016). Projekt otrzymał nominację do Wrocławskiej Magnolii 2016. Bułat doświadczenie artystyczne w zakresie sztuk pięknych zdobyła również podczas artystycznego stypendium (rok akademicki 2011/2012) w Faculdade de Belas Artes Faculdadade do Porto w Portugalii oraz na stażu (2015/2016) w Unge Kunstneres Samfund w Oslo. UKS jest najstarszym norweskim stowarzyszeniem artystycznym. Bułat została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce za osiągnięcia artystyczne i wybitne wyniki w nauce (2011/2012). To również wielokrotna laureatka stypendium Rektora Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Bułat posiada także kwalifikacje nauczycielskie do prowadzenia warsztatów oraz wykładów z zakresu sztuk wizualnych, kultury i historii sztuk. W 2014 zdobyła trzykrotnie pierwsze miejsce (przyznawane przez trzy niezależne komisje) w konkursie projektowym “Zainspirowani Wrocławiem” organizowanym przez IKEA Polska. Do zainteresowań twórczych Bułat należą działania na pograniczu wielu dziedzin sztuki, szczególnie fotografii i grafiki warsztatowej oraz malarstwa i rysunku.